
A Cukorbetegek Egri Egyesületének Egerért, a város polgáraiért végzett tevékenysége
1. Bemutatkozás:
Egyesületünk 2000-ben országos működési körű, közhasznú egyesületként alakult, Dr. Juhász Elek főorvos szakmai irányításával. Eger egyik legnagyobb egyesülete vagyunk, több mint 1000 cukorbeteggel állunk kapcsoltban, de ennél sokkal több embernek nyújtunk szolgáltatást.Havi betegoktató foglalkozásaink, szűréseink - amiből megalakulásunk óta egy sem maradt el, a covid idején online tartottuk - mindenki számára nyitottak és ingyenesek. A Dobó tér 9. szám alatti Diabétesz Tanácsadó Irodában tanácsadást, tájékoztatást nyújtunk az érdeklődőknek.Rendezvényeink ismertek és népszerűek, mindig sok a résztvevő. Programjainkról híradással vagyunk a helyi és az országos médiában. Honlapunkon, facebook oldalunkon, rendezvényeink plakátjain ott van az elérhetőségünk, hogy baj esetén tudják az emberek, hová lehet fordulni segítségért. Mindenki számára elérhetőek vagyunk, amit bizonyít, hogy nem csak a városból, hanem az ország minden részéből, sőt a határon túlról is gyakran fordulnak hozzánk tanácsért. Közülük sokan csatlakoznak egyesületünkhöz, így taglétszámunk folyamatosan nő.2014-ben megalakult az egyesület ifjúsági tagozata, akikkel folyamatosan több programot és tábort is szervezünk. 2018. decemberében egyesületünk fiataljai és vezetősége Eger legszebb helyeiről hat élő bejelentkezéssel kampányolt a közmédia „Jónak lenni jó!” cukorbeteg gyerekek táboroztatására adományt gyűjtő egésznapos műsorfolyamában, ami az Egri Diabétesz Családi Tábor megszervezését segíti mind a mai napig.Több ismert, sikeres cukorbeteg is eljön hozzánk, hogy a fiatal sorstársaknak jó például szolgáljon. (Ferjáncsik Domonkos, Heller Tamás, Jordán Tamás, Erős Antónia, Kovács Áron, Hevesi Tamás és az ifi diabetes Futsal válogatott tagjai)
2. Szakmai kapcsolataink:
Kiváló a kapcsolatunk az országos szakmai szervezetekkel és szakemberekkel. A Markhot Ferenc Kórház és Rendelőintézet,a Diabetológia kiváló orvosai oktatják a betegtársakat, és többször a Magyar Diabetes Társaság professzorai is elfogadják meghívásunkat,sőt tartott előadást egy kiváló diabetológus Jordániából is, aki korábban Debrecenben tanult. Vezetői vagyunk az ECK Egészségügyi, Szociális és Karitatív Szekciójánakés a Markhot Ferenc Kórház Felügyelő Tanácsának, tagjai vagyunk a Magyar Diabétesz Társaságnak, a Nemzeti Betegfórumnak, a Diabetes Betegoktató Szaklap szerkesztőbizottságának.Az országosan megjelenő Diabetes újságban és az online megjelenő DiabFórum Magazinban többször jelenik meg cikkünk, amivel a programjainkat és városunkat népszerűsítjük.
3. Programjaink, nagy rendezvényeink:
Évenként több nagy, hagyományos rendezvényünk is van. (Egri Gyermekdiabétesz Nap, Egri Gyermek és Ifjúsági Diabetes Hétvége, Cukorbetegek Nőnapi Ünnepsége, Egri Cukorbeteg Nap-nem csak cukorbetegeknek, Nyári Diabétesz Családi Tábor, Egri Nemzetközi Cukorbeteg Találkozó, Egri Diabetes Világnap, Cukorbetegek Karácsonya), amelyekről tudósít a helyi és az országos média is.2006-tól minden évben megrendezzük a Nemzetközi Cukorbeteg Találkozót Eger Ünnepéhez kapcsolódva, ahol két napos gazdag szakmai és szabadidős programmal várjuk a cukorbeteg egyesületeket az ország minden részéből és a határon túlról is. 2016-ban megalakítottuk 25 cukorbeteg szervezet részvételével, amely mögött több mint 2000 cukorbeteg áll, a Diabetes Civil Társaságot, amelynek ügyvivői vagyunk. Évenkénti üléseinket Egerben tartjuk. Az egri kórház udvarán 2017-ben Országos Diabétesz Emlékparkot alakítottunk elhunytelnöktársaink, sorstársaink, orvosaink és támogatóink emlékére, amit a találkozó alkalmával minden évben megkoszorúzunk.
4. Együttműködés Eger MJV Önkormányzatával.
A programokról szóló híreink Eger városát is népszerűsítik. Meghívóinkon, mappáinkon, szórólapjainkon, reklámanyagainkon, amelyet bel- és külföldi partnereinkhez is eljuttatunk, Eger város nevezetességei és a városba invitáló információ látható, és mindenhol feltüntetjük Eger MJV Önkormányzatát támogatóként. Az egyesületi naptárunkon is városunk látnivalói jelennek meg, amelyek szintén jó vendégcsalogatók. Az egyesület Mézvirág kórusa egri dalcsokraival 2009-től nagy sikerrel lép fel bel-és külföldi találkozókon. Példánk nyomán sok más cukorbeteg egyesület is alakított kórust, akikkel közösen is felléptünk az ország több városában. Mindenfelé visszük Eger jó hírét. A civil delegációkat szakértelemmel kalauzoljuk Egerben.Kapcsolódva a WHO nemzetközi diabetes kampányához az önkormányzattal együttműködve a Diabetes Világnap alkalmából a Városháza erkélyéről nagy transzparens hívja fel a figyelmet a cukorbetegség veszélyeire és a cukorbetegség elleni városi összefogásra. Figyelemfelkeltő „kék” diabétesz sétát is tartunk a Belvárosban és „Tudjon meg többet a cukorbetegségről!” szórólapokat osztunk,hogy figyelmeztessük az embereket a járvány szerűen terjedő diabetes veszélyeire. Erről is minden évben tudósít a helyi és országos média.
5. Részvétel Eger civil életében:
Az Egyesület saját tagsági munkáján kívül aktív szerepet vállal Eger civil életében is. Mivel cukorbetegség alattomos betegség, évekig rejtve marad, az emberek fele nem is tud cukorbetegségéről, így a szövődmények megelőzésére sincs lehetősége, ezért a havonkénti rendezvényeinken túl, évente több mint 2000 embernél végzünk ingyenes vércukormérést, tájékoztatást adunk a cukorbetegség és szövődményeinek megelőzéséről, a rizikótényezőkről és a tünetekről a városi civil szervezetek, intézmények és cégek rendezvényein is. Bárhová hívnak segíteni, megyünk. Volt alkalom, hogy egy nap három helyen is teljesítettünk szolgálatot. Sok embernek a méréseinknél derül ki a rejtett cukorbetegsége. Őket szakemberhez irányítjuk. Az időben felfedezett cukorbetegség megfelelő kezeléssel egyensúlyban tartható és megelőzhetők a vese, idegi szövődmények, a vakság és az amputáció. Tevékenységünkkel a város lakosságáért érdemben igen sokat teszünk. Erről az Emlékkönyvünkben rengeteg köszönet tanúskodik.Egyesületünk 2000 óta minden évben részt vesz Eger Civil Ünnepén, 2006 óta pedig az ünnep szervezőbizottságában és az Egri Civil Fórum előkészítésében, lebonyolításában. 2012-ben a város lakóinak szavazta alapján Eger Csillaga címet kaptuk meg. 2013-ban az Egri Civil Randevút szerveztük, ahol aláírásra került az Egri Civil Kerekasztal és az Egri Önkormányzat közötti megállapodás. A Kerekasztal 2012-ben, 2014-ben és 2022-ben is az Egyesületet választotta Eger Civil Ünnepe fő szervezőjének, ami példamutatóan sikerült. Az Egészségügyi, Szociális ésKaritatív Szekció vezetőjeként több közös programot is szervezünk a szekció tagjaival pl. Egészsziget Eger Civil Ünnepén.
6. Testvérvárosi és nemzetközi kapcsolataink:
Jelentős eredményeket értünk el a testvérvárosi kapcsolatok ápolásában és fejlesztésében: Przemysl, Gyergyószentmiklós, Esslingen, Munkács, Kutná Hora, Pori. Széleskörű nemzetközi partnerkapcsolatokkal is rendelkezünk: Oberwart, Graz, Bécs, Bácstopolya, Magyarkanizsa, Szabadka, Zombor, Zenta, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely. A Przemysli Önkormányzattól elismerő oklevelet kaptunk a 2006 óta töretlenül ápolt a szakmai és testvérvárosi kapcsolatok fejlesztéséért. 2008-ban a Diabétesz Világnapon felszólalhattunk a bécsi Parlamentben. 2014-ben Gyergyószentmiklós „Civil Partnerségért” díjat adományozott nekünk. Az Esslingeni diabetes szervezet vezetőjétől is nagy megtiszteltetést kaptunk, amikor hozzájuk látogatunk szakmai találkozóra 2014-ben. Dr. Wolfgang Strölin magyarul prezentálta előadást a német diabetes gondozás helyzetéről. Kutná Horai szakmai kiránduláson pedig magyar idegenvezetőt és tolmácsot biztosítottak számunkra.Amikor ők jönnek hozzánk, mi is hasonló szeretettel és odafigyeléssel fogadjuk testvérvárosaink cukorbeteg szervezeteit.
7.Szakmai elismeréseink:
Bel és külföldön egyaránt ismerik és elismerik munkánkat. Egyesületünk kapta meg az országban elsőként 2009-ben a frissen alapított „Lang Gusztáv díjat”, amit a cukorbetegekért legtöbbet és legsikeresebben dolgozó szervezet kaphat meg. A díj átvételekor büszkén beszéltünk városunkról és az itt működő civil életről. Az erre az alkalomra alakult Mézvirág kórusnak egri dalcsokrát vastapssal jutalmazta a több ezres közönség a Veszprémi Arénában. 2021-ben munkánkat OdaadóDíjjal ismerték el a Magyar Diabetes Társaság javaslatára, az országban elsőként. A díj mind azoké, akik munkánkat segítették és segítik.
8. Érdekvédelem:
Érdekvédelmi tevékenységünk kiemelkedő, véleményünknek mindenhol hangot adunk. Munkánk hozzájárult, hogy 2013. májusában módosuljon az a törvény, amely a cukorbetegek egyenrangú ellátását akadályozta, 2020-ban pedig a szakmai és betegszervezetekkel összefogva sikerült kiharcolni az 1-es típusú gyerek és felnőtt cukorbetegek számára is az inzulinpumpa és a szenzor támogatást (folyamatos vércukor monitorozás lehetőségét) és a gyógyászati segédeszközök eReceptre történő felírhatóságát, ami vészhelyzetben segítség lett minden betegcsoport számára.
9. Romák, hátrányos helyzetűek segítése:
Kezdeményezésünkre 2012. áprilisában megalakult az első roma civil szervezet a Szalában, amelynek elnöke, szekciónk tagjaként, bekerült a Civil Kerekasztalba.Megalakulásuk óta, több közös programon is részt vettünk és azóta is folyamatosan közreműködünk az ottani roma közösség egészségi állapotának javításában.
10. Fiatalok: 2014-ben alakult ifi. tagozatnak, mindig, külön programmal is készülünk. A 2020-as Világnapon az ifi sorstársak javaslatára csináltunk egy kandi kamerás felvételt a TV Eger segítségével a Dobó téren. Izgatottan vártuk, hogy a padon fekvő vércukoreséses rosszullétet imitáló fiatal sorstársunkhoz érkezik-e segítség. A teszt megnyugtató lett, pár másodpercen belül odamentek hozzá segíteni. A sok éves felvilágosító munkánk nem volt hiába való.A fiatal sorstársainkat több évtizedes 1-es típusú cukorbeteg múltunk tapasztalataival mentoráljuk, segítjük a diabétesszel való könnyebb együttélésüket. Szívesen és sokan jönnek hozzánk. Volt olyan fiatal, aki mióta cukorbeteg lett, nem tudott mosolyogni és fel akarta adni az életét. Azóta már együtt mosolygunk! Sikerült támogatást kiharcolni az 1-es típusú cukorbetegek szenzorkészülékekre, ami lehetővé teszi a folyamatos vércukor monitorozást, biztonságot adva, mert jelez, ha baj van. Együttműködünk az Egri Tankerületi Központtal és támogatjuk a cukorbeteg gyerekek iskolai ellátását segítő pedagógusok munkáját.
Az Egyesület vezetői, maguk is több évtizede cukorbetegek. Segíteni akarásuk, a közösségéért való tenni akarásuk,a civil életben vállalt önzetlen munkájuk segíti a városlakók egészségi állapotának és életminőségének javítását, nem csak az egyesület tagjainak, hanem mindenkinek, aki hozzáfordul.
Jakabné Jakab Katalin elnökCukorbetegek Egri Egyesülete
